Stoisz właśnie przed wyzwaniem, jakim jest poszukiwanie pracy i zastanawiasz się, jakie kroki podjąć? Może o tym nie wiesz, ale networking jest narzędziem, które można z powodzeniem wykorzystać także w takim przypadku. Spotykam się często z opinią, że jedynie przedsiębiorcy działający na własną rękę mogą liczyć na profity wynikające z tworzenia sieci kontaktów biznesowych. Zaskoczę Cię – to duże niedopowiedzenie!
Wróćmy na chwilę do fundamentów networkingu
Przede wszystkim spójrz na networking nieco szerzej – nie tylko, jak na typowe narzędzie biznesowe. Odniosę się do niego względem samej już nazwy, dobrze?
Angielskie słowo network oznacza dosłownie „sieć” i na tym się na chwilę wspólnie zatrzymajmy. Ani w tym wyrazie, ani w określeniu networking nie znajduje się jakiekolwiek odniesienie do biznesu czy przedsiębiorców, prawda? I właśnie dlatego zawsze będę twierdził, że networking to coś znacznie szerszego niż tylko współdziałanie na płaszczyźnie wspólnych interesów i dopinania transakcji. Wchodząc w networkingowy świat ze szczerymi intencjami i chęcią nawiązywania relacji tak po prostu, bez konieczności ich monetyzowania, tworzysz wokół siebie prawdziwą sieć kontaktów – a te mogą pomóc Ci nie tylko w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, ale też w każdym innym elemencie życia. Nie tylko zawodowego, tak na marginesie!
Jak szukać pracy przez networking? Najważniejsze wskazówki
Skoro już pokrótce przedstawiłem Ci swoje zdanie na temat networkingu w najbardziej ogólnym rozumieniu, spróbuję też podpowiedzieć, jak szukać pracy przez networking, wykorzystując zalety sieci kontaktów.
Każdy ma swoją, może niewielką, ale jednak własną sieć kontaktów. Rodzina, przyjaciele, dalsi znajomi, ale też osoby, z którymi kiedyś pracowało się w jednym dziale, sąsiedzi czy nawet usługodawcy, z których obsługi korzystałeś/aś niedawno. Wszyscy ci ludzie, im regularniejszy kontakt z nimi utrzymujesz, tym mocniej zakotwiczają się w Twojej sieci. A to już całkiem spora baza do dalszego działania.
I już właśnie z takiej sieci, stworzonej nieco bez umyślnego udziału własnego, możesz skorzystać w trakcie szukania pracy. Musisz tylko wystrzegać się zachowań, które już teraz, mogę Cię o tym zapewnić, przekreślają Twoje szanse. Mam na myśli sposób, w jaki poinformujesz otoczenie o rozpoczęciu poszukiwań. I najlepszym sposobem na pokazanie błędów, będzie oczywiście konkretny przykład.
Twoja kuzynka pracuje w dziale księgowości i chcesz zasugerować jej swoją osobę na ewentualny wakat? Wyobraź sobie Waszą rozmowę:
- Cześć Aniu! Wiesz, szukam nowej posady. Może tam u Ciebie w biurze jest coś ciekawego? Zagadasz do szefa na mój temat?
Z pozoru normalna rozmowa? Może nawet przykładowa kuzynka Ania, dla świętego spokoju, powie Ci, że rozmawiała z szefem, ale nic nie wskórała. Jak jednak wyglądałoby jej zaangażowanie, gdyby rozmowa potoczyła się mniej więcej tak?
- Cześć Aniu! Pamiętasz, jak opowiadałam Ci, że w tej mojej pracy to już chyba mnie nic dobrego nie czeka, tylko stres i ciągle w biegu. Muszę się pochwalić – odważyłam się, podjęłam decyzję i zaczynam szukać pracy! Wiem, że Ty codziennie kontaktujesz się z wieloma osobami. Gdybyś usłyszała może, że ktoś prowadzi rekrutację, mogłabyś dać mi znać? Bardzo by mi to pomogło!
Widać różnicę, prawda? Skuteczne poszukiwanie pracy przez sieć kontaktów nie może opierać się na nachalnym proszeniu o posadę. Ma być czymś w rodzaju… rozwijania sieci rybackiej! Jeśli w dodatku masz na oku konkretne przedsiębiorstwo, w którym chcesz rozpocząć swoją karierę, możesz jasno przedstawiać swoim rozmówcom, że z przyjemnością przyjmiesz namiary na kogoś, kto już tam pracuje lub jest związany z tym środowiskiem, bo chcesz bliżej poznać możliwości, jakie ta firma oferuje. W taki właśnie sposób opierasz się, nie może być inaczej, na rekomendacjach!
Szukanie pracy wykorzystując networking – wariant PRO
Czujesz determinację do tego, by znaleźć pracę na swoich zasadach, a nie z przypadku? Masz siłę i chęć zrobić coś więcej, niż tylko wysyłać swoje CV do kolejnych pracodawców? Korzystaj z okazji, których jest wokół Ciebie wiele, chociaż możesz o nich jeszcze nie wiedzieć.
Doskonałym sposobem na poznanie ludzi, firm i branż, które w przyszłości mogą zapewnić Ci zatrudnienie jest uczestniczenie w różnego rodzaju imprezach czy spotkaniach firmowych, konferencjach czy szkoleniach stacjonarnych. Przez pandemię wiele takich rozmów nadal prowadzi się w Internecie. Wirtualne webinary i kursy, często darmowe, mogą być skarbnicą nowych kontaktów!