6 grudnia 2018

Jak wykonać zadanie? Krok po kroku

Jesteś osobą, która podczas wykonywania zadań działa dosyć chaotycznie? Czy raczej masz zawsze i wszystko zaplanowane od A do Z? W obu przypadkach sprawdzi się zasada BDA, która pozwala podzielić zadanie na logiczny ciąg następujących po sobie etapów. 

Zasada skuteczna i w biznesie i poza nim 

Rozwinięciem wspomnianego skrótu są wyrazy pochodzące z języka angielskiego. Before, during i after. Co poszczególne litery skrótu oznaczają w praktyce? Jeżeli masz zadanie do wykonania, zamierzasz iść na event i przygotowujesz się do networkingu podczas tego wydarzenia, zastanów się, co powinieneś zrobić before, czyli przed tym zadaniem i jak należy się do niego przygotować. 

Następnie zastanów się, co musi się wydarzyć w trakcie, aby ten event przyniósł odpowiedni, pożądany przez Ciebie skutek. Innymi słowy, co powinieneś zrobić w trakcie tego zadania, czyli during. 

A, czyli ostatnia litera skrótu 

No i trzecia litera skrótu BDA, czyli odpowiadamy na pytanie, co należy zrobić po wykonanym zadaniu. W przypadku każdego działania, można w tych trzech czasach rozpatrzyć wszelkie argumenty „za” i „przeciw”. Tym samym zmniejszysz prawdopodobieństwo, że powierzone Ci zadanie zakończy się niepowodzeniem.

Przykład wykorzystania zasady BDA 

Przyzwyczaiłem Cię do przykładów. Dziś też nie będzie inaczej. Przyjmijmy, że przygotowuję się do konferencji, na której chciałbym poznać pięć osób. W pierwszej kolejności warto mieć wizytówki (choć bez nich również możesz sobie poradzić). Muszę też sprawdzić, kiedy jest ta konferencja, jak dotrzeć na miejsce i dowiedzieć się, jaka jest kultura organizacyjna oraz jaki dress code panuje podczas tych spotkań. 

W trakcie konferencji, jeżeli chcę poznać wspomniane pięć osób, i wiem, że są trzy przerwy kawowe, czyli łącznie około 45 minut, to muszę wiedzieć, ile czasu mogę poświęcić na rozmowę z jedną osobą. Kolejne pytania to: co muszę zrobić, aby zrealizować wyznaczony cel i z kim chcę porozmawiać? 

A po zakończonym evencie, powinienem zadać sobie pytanie, co mogę zrobić, aby zbudować i utrzymać relacje z nowo poznanymi osobami. Wychodząc z takiej konferencji, nie wolno nam o niej zapomnieć, tylko raczej starać się ją podsumować i wyciągnąć wnioski z kilku kolejnych godzin naszego życia. 

Rozłóż zadanie na… etapy 

Podsumowując. Za każdym razem, kiedy przystępujesz do jakiegokolwiek zadania, podziel je na etapy: co powinienem zrobić przed, w trakcie i po jego zakończeniu. Warto też posłużyć się checklistą, na której będziesz “odhaczać” każdy zrealizowany krok, wykonaną czynność.

To tyle na dzisiaj. Dodajmy, że omówienie zasady BDA znajdziesz też w formacie wideo, pod poniższym linkiem: 

https://bit.ly/2U7tm0E

Poniższe artykuły z tej strony również mogą Cię zainteresować:

https://bit.ly/2KRZG3e

https://bit.ly/2DVtzyp

Co sądzisz na temat zasady BDA? Jaki jest Twój pierwszy pomysł na zastosowanie jej w praktyce? Daj znać w komentarzu. 

Kolejny wpis ukaże się tutaj za 2 tygodnie. Powodzenia i do przeczytania! 

NwB

Small talk, czyli dlaczego warto rozmawiać o pogodzie?

20 grudnia 2018

W windzie o biznesie? Oto zalety elevator pitch

22 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *