Jeśli słyszeliście o networkingu, ale nigdy nie mieliście okazji się z nim „bliżej poznać” lub macie obawy, czy faktycznie będzie on Wam pomocny- to dobrze trafiliście. W tym wpisie pokażemy Wam kilka zalet dobrze rozumianego i praktykowanego networkingu.
Zaczynamy.
Nowi klienci
Pierwszą, podstawową zaletą dla każdego przedsiębiorcy jest zdobywanie nowych klientów. I to najlepiej takich, którzy będą do Was wracać i rekomendować Wasze usługi innym.
Bo chyba zgodzicie się z nami, że najlepszy klient to ten z polecenia. Idealnie sprawdzał się tutaj przez lata tzw. marketing szeptany. Networking wykorzystuje jego moc, jednak dzięki regularnym działaniom, zasadom nim rządzącym i budowaniu relacji- marketing ten ma znacznie większe zasięgi, a co za tym idzie- efekty.
W networkingu budujemy sieć kontaktów, otaczamy się ludźmi, którym dajemy się poznać, wypracowujemy sobie ich zaufanie, pokazujemy, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy.
Dzięki temu, gdy nasi partnerzy biznesowi usłyszą, że ich znajomi/klienci poszukują produktu/usługi, którą Ty oferujesz, będą Ciebie polecać. Bo Ciebie znają i ufają Ci. Co więcej, sami mogą na tym zyskać wdzięczność osoby, której Ciebie polecili- bo okazałeś się być dobrym i rzetelnym fachowcem w danej dziedzinie.
Prawda, że proste? I do tego wszystkie trzy strony wygrywają. Ty-zarabiasz, partner- zyskuje wdzięczność, jego znajomy/klient- ma dobrze wykonaną pracę.
A co dalej? Dalej koło będzie się toczyć- sieć Twoich kontaktów się powiększy o kolejnego zadowolonego klienta, który będzie Ciebie polecał innym.
Równowaga w biznesie
Networking pomaga zachować równowagę w biznesie.
Dzięki nemu możecie zminimalizować skutki rynkowej bessy. Stale powiększająca się sieć kontaktów i zbudowane relacje, zapewnią Wam regularny dopływ klientów.
Warunek jest tylko jeden- najlepszym okresem do budowania kontaktów i inwestowania w siebie, jest czas hossy. Nie odkładajcie tego na później, nie zasłaniajcie się brakiem czasu, bo utracone kontakty o wiele wiele trudniej jest odzyskać, niż zdobyć.
Rozwój osobisty
Networking pozwala podnosić swoje kompetencje.
Często organizacje networkingowe oferują swoim członkom różnego rodzaju szkolenia, czy też organizują konferencje, na które zapraszają interesujących prelegentów. Macie więc możliwość nieustannie poszerzać swoją wiedzę czerpiąc z doświadczeń ekspertów. Ponadto każde ze spotkań networkingowych to szansa na zaprezentowanie siebie i swojej firmy, dzięki czemu pracujecie nad pewnością siebie i zdolnościami oratorskimi.
Oszczędność czasu
Networking oszczędza Wasz czas.
Nieustannie poszukujecie nowych klientów, biegacie na spotkania, spędzacie godziny przed komputerem i przy telefonie przedstawiając zupełnie obcym ludziom swoją ofertę. Do tego musicie kontrolować prace, które inni wykonują dla Was. Nie macie czasu na odpoczynek, na życie rodzinne, na swoje pasje.
Uprawiając networking, czyli budując swoją sieć kontaktów w oparciu o marketing rekomendacji nie musicie szukać klientów z tzw. „zimnych” telefonów czy maili. Poświęcacie co prawda swój czas na regularne spotkania networkingowe i na pielęgnowanie kontaktów, jednak jest go mniej, jest przyjemniejszy a przede wszystkim macie pewność, że prędzej czy później przyniesie efekty.
Obniżenie kosztów
Networking pomaga Wam obniżyć koszty utrzymania firmy.
Kiedy zbudujecie szeroką sieć kontaktów, na pewno znajdą się w niej Wasi dostawcy czy usługodawcy, których znaleźliście właśnie przez polecenie. Dzięki temu, że są to rzetelni i sprawdzeni kontrahenci, macie pewność, że dana usługa wykonana zostanie dobrze i w terminie- nie będziecie musieli czekać na poprawki, albo co gorsza ponownie komuś zlecać danego zadania. Dodatkowo korzystając stale z tych samych źródeł- możecie negocjować lepsze ceny. Zaoszczędzicie więc i nerwy i czas i przede wszystkim pieniądze. A do tego- wszystko w przyjaznej atmosferze.
Pomoc
Networking to pomocna dłoń w sytuacjach kryzysowych.
Jeśli zbudujecie prawdziwe i trwałe relacje ze swoimi partnerami biznesowymi, staną się oni nierzadko Waszymi przyjaciółmi. W biznesie lub w życiu prywatnym.
W Waszym gronie znajdą się specjaliści różnych branż, na których zawsze będziecie mogli liczyć. Jeśli potrzebna będzie Wam pilnie np. porada prawnicza, a w Waszej sieci kontaktów będzie dobry, zaufany prawnik- będziecie mogli do niego zadzwonić o każdej porze dnia, uzyskać błyskawiczną poradę. Oczywiście nie mówimy tu o tym, że ma to być darmowa porada. W networkingu podstawową zasadą jest by szanować swój czas i cenić dobrych usługodawców. W przedstawionej sytuacji (i jej podobnym) zaletą jest więc to, że niewielu ludzi ma możliwość uzyskania natychmiastowej, specjalistycznej pomocy- a Wy ją mieć możecie.
Wasze kontakty pomogą Wam również w obliczu przypadków losowych, np. chorób, wypadków, utraty pracy, czy zalania mieszkania. Ale również pozwolą Wam rozwijać swoje pasje, spędzać w wartościowy sposób czas z rodziną. Tak wielu ludzi, tak różnych zainteresowań- mogą stać się dla Was inspiracją.
Ekspansja na rynki zagraniczne
Networking pomoże Wam wejść na obce rynki.
Jeśli wybierzecie dla siebie odpowiednią grupę networkingową, taką, która działa nie tylko lokalnie ale i globalnie, będziecie mieli możliwość dotarcia do wybranych przez siebie rynków- czy to do innych województw, czy na krańce świata. Wszystko zależy od Waszych możliwości, od skali na jaką chcecie prowadzić biznes i przede wszystkim- od Waszej rzetelności i profesjonalizmu. By dotrzeć do większych klientów lub na rynki zagraniczne musicie wykazać się naprawdę wysokim poziomem świadczonych przez Was usług, innowacyjnością oraz cieszyć się ogromnym zaufaniem Waszych partnerów biznesowych.
Ten proces wymaga oczywiście najwięcej czasu i zaangażowania, ale dzięki networkingowi jest w zasięgu Waszych rąk.
Jest jeszcze wiele plusów uprawiania networkingu. My postaraliśmy się przedstawić Wam te najważniejsze. Mamy nadzieję, że pozwolą Wam one lepiej zrozumieć cel i filozofię networkingu.
Tekst: Mirela Szychowiak