24 lipca 2023

3 rady biznesowe, które warto poznać przed powrotem z urlopu

Spędzasz wolny czas na urlopie i ze zgrozą myślisz o powrocie do pracy? Dzisiaj przedstawiam Ci 3 rady biznesowe, dzięki którym powrót do obowiązków zawodowych może okazać się łatwiejszy – jak również sama ich realizacja w późniejszym czasie.

Rada nr 1 – każdy ma do wykorzystania tyle samo godzin w czasie doby

Każdego dnia myślisz, że doba ma za mało godzin? A przecież tego czasu każdy ma tyle samo, jednak nie każdy umie z niego korzystać w optymalny sposób. Jak zarządzać czasem, który masz do dyspozycji?

Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem związanym z ustalaniem priorytetów. Większość chce lub musi znaczną część zadań realizować samodzielnie (i nie ma w tym nic złego), ale w takiej sytuacji niezbędne jest, pewnego rodzaju, sortowanie ich zgodnie z ważnością. Innymi słowy – priorytety zawsze na pierwszym miejscu!

Skupienie się na tym, co jest w danym momencie najważniejsze, daje sporo zalet. Przede wszystkim szybko uczysz się zwracać uwagę na to, co jest naprawdę istotne, co z kolei ułatwia zarówno delegowanie zadań o mniejszym znaczeniu lub też takie ich realizowanie samodzielnie, by nie zajmowały Twojego czasu i uwagi zbyt długo.

Drugą, równie ważną kwestią, jest umiejętne planowanie… odpoczynku. Serio, musisz kiedyś spać, jeść i przebywać z bliskimi! I tak naprawdę, to te sprawy powinny być absolutnie zawsze priorytetowymi!

Rada nr 2 – bądź uważnym słuchaczem, ale nie bierz sobie wszystkiego do serca

To, wbrew pozorom, bardzo trudne. Ale każdy przedsiębiorca powinien umieć słuchać, jednak nie zawsze brać wszystko, co usłyszy, za pewnik. Wiadomo – bliscy, partnerzy, a czasami klienci chcą zwykle pomóc. Służą dobrą radą, opinią czy sugerują, co można zmienić i robić inaczej. To bardzo cenne! Tylko, że nie zawsze dobre.

Tej umiejętności nie zdobywa się od razu – z czasem jednak z pewnością zaczniesz wyłapywać faktyczne porady i wartościowe wskazówki, a odrzucać słowa, które mogą okazać się nie tylko niepotrzebne, ale wręcz szkodliwe.

Pod tę radę powinienem „podciągnąć” jeszcze jedną kwestię – jako przedsiębiorca musisz uzbroić się w stalowe nerwy i ogromną pewność siebie. To oznacza, że nie musisz brać do siebie krytyki, która jest nieuzasadniona i nie dotyczy Twojej pracy. Jeśli ktoś próbuje Ci podciąć skrzydła, powtarza, że sobie nie poradzisz – po prostu go nie słuchaj. To Twoja firma i Twoje zasady!

Rada nr 3 – zawsze dbaj o siebie

Chociaż tę radę zostawiłem na koniec, nie oznacza to, że jest ona mniej istotna od pozostałych. Wręcz przeciwnie – to właściwie najważniejsza wskazówka, jaką należy kierować się w życiu – prywatnym i zawodowym: dbaj o siebie!

Możesz mieć wiele pracy i spędzać mnóstwo czasu nad realizacją zadań biznesowych. Nie możesz jednak przedkładać pracy ponad własne zdrowie i życie! Poza tym, jeśli stracisz siły, kto zajmie się firmą? Dopiero w takiej sytuacji zaczną narastać zaległości i wpadniesz z jednej pułapki czasowej w następną.

Chcesz poczytać więcej o biznesie, networkingu i organizacji pracy? Zajrzyj koniecznie na moje media społecznościowe!

Jak prowadzić rozmowy biznesowe? 4 wskazówki, by dobrze wypaść w trakcie spotkania

7 sierpnia 2023

Networking na wakacjach?

7 lipca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *