30 lipca 2019

Jak dobrze przygotować się do networkingu?

„Bardziej niż cokolwiek innego przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu” – Henry Ford

Dziś bez zbędnego wstępu przechodzimy do meritum ?

Jak dobrze przygotować się do networkingu?

Oto odpowiedź w punktach, oparta na wieloletnim doświadczeniu zawodowego networkera- Macieja Świerczyńskiego.

Dokonaj dobrego wyboru

1. Wybór eventu networkingowego- zdecyduj czy chciałbyś uczestniczyć w konferencji, szkoleniu a może warsztacie?
Dowiedz się jaki jest główny temat spotkania (każde wydarzenie zbudowane jest wokół jednego, konkretnego tematu). Warto abyś to wiedział, by uniknąć krępujących sytuacji lub zwyczajnie- rozczarowania, jeśli temat nie będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

2. Sprawdź w jakim miejscu dany event się odbywa- czy jest to hotel, czy może restauracja, czy dostępne są tam miejsca parkingowe, gdzie mieści się np. szatnia. Chodzi o to, abyś przychodząc na spotkanie nie marnował czasu na poszukiwania i nie stresował się dodatkowo ?

3. Sprawdź również jaka społeczność organizuje wybrane przez Ciebie wydarzenie. Dowiedz się jakimi wartościami się kierują, bo może się okazać, że są one zupełnie inne od tych wyznawanych przez Ciebie i Twój czas poświęcony na spotkanie będzie czasem straconym.

4. Poszukaj informacji o stylu i kulturze spotkania- wiedza ta pozwoli Ci dostosować swój ubiór, a także odpowiednio przygotować swoją prezentację. Pamiętaj jednak o tym, że chociaż ubiorem należy się dopasować do okazji, musisz czuć się w nim swobodnie, a nie jak w przebraniu. Jeśli nigdy nie nosisz pełnego garnituru, to nie ubieraj go. Wystarczy koszula i marynarka. Wszystko w granicach rozsądku ?

5. Zapytaj o wielkość wydarzenia, o liczbę osób biorących w nim udział. Nie będziesz wówczas zaskoczony gdy na sali ujrzysz np. setkę przedsiębiorców.

Sprawy techniczne

6. Przygotuj swoje wizytówki. Warto zaprojektować je w taki sposób, by jedna strona była pusta- dzięki temu nasz rozmówca będzie mógł zanotować ważne dla niego informacje na Twój temat.

7. Rzecz banalna, a jakże istotna- zabierz ze sobą dwa długopisy ? Jeden miej przy sobie, drugi- awaryjny- schowaj do torby/teczki.

8. Zapoznaj się z agendą spotkania i przygotuj swój plan na event. Sprawdź ile zaplanowano przerw i jak długich, czy przewidziano posiłek, przerwę kawową itp. Gdy to zrobisz, będziesz wiedział ile czasu masz na networking. Dobra rada Macieja Świerczyńskiego brzmi: w jednej przerwie 10-15 minutowej powinniśmy porozmawiać z dwoma osobami (nie mniej, nie więcej). Będzie to optymalny czas by dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o naszym rozmówcy.

9. Przygotuj pytania, które zadasz poznanej osobie. Podejdź do osoby stojącej samotnie i zapytaj ją o to czym się zajmuje, jak długo działa w branży, co skłoniło ją do udziału w tym wydarzeniu, jakich poszukuje klientów itp. Najlepiej jeśli poprosisz go również o wyrażenie opinii na jakiś temat (neutralny) lub pomożesz mu poznać osobę, z którą może nawiązać kontakt biznesowy- takie zachowanie pozwolić Ci zostać pozytywnie zapamiętanym.
Jeśli zastanawiasz się czy zwracać się do niej po imieniu, czy może lepiej używać zwrotów pan/pani (a nie zostało to określone przez prowadzącego spotkanie)- po prostu zapytaj daną osobę, czy możecie mówić sobie po imieniu. Jeśli jednak wybierzecie opcję oficjalną, pamiętajcie, że ważne jest aby kilkukrotnie powtórzyć imię rozmówcy, np. Panie Marku. Ludzie lubią słyszeć swoje imię, skupiają się wówczas bardziej na rozmowie i są bardziej otwarci ?

10. Poproś rozmówcę o wizytówkę. Nigdy nie dawaj swojej, dopóki o nią nie poprosi! Jeśli tego nie zrobi, to znaczy, że nie jest zainteresowany nawiązaniem z Tobą relacji- nie wciskaj mu jej na siłę.

Nastawienie

11. Na networking idź zawsze z pozytywnym nastawieniem ? Jeśli źle się czujesz, masz gorszy dzień- zrezygnuj ze spotkania, bo i tak nie wyniknie z niego nic dobrego. Podczas networkingu ważny jest uśmiech i otwarta postawa- pamiętaj o tym.

12. Więcej słuchaj, niż mów ? Spraw by rozmówca opowiedział o sobie jak najwięcej, zbierzesz wówczas wystarczająco dużo informacji by wiedzieć, czy chciałbyś z tą osobą zbudować relacje. Jeśli czujesz między Wami „biznesową chemię”, pod koniec rozmowy powiedz mu, że bardzo zainteresowało Cię to co mówił i chciałbyś umówić się z nim na spotkanie. Nie umawiaj się z nim jednak już na spotkaniu- zaproponuj, że zadzwonisz i wówczas dogadacie termin. Zapisz to na wizytówce ?

I na koniec…

13. Po zakończeniu eventu- zrób podsumowanie. Zapytaj sam siebie, czy było to wydarzenie, z którego wyniosłeś jakąś wiedzę; ile osób poznałeś i z iloma chciałbyś budować relację oraz ostatnie pytanie- czy warto było być na tym spotkaniu. Te odpowiedzi pozwolą Ci wyrobić sobie opinię, które wydarzenia przynoszą dla Ciebie wartość- dzięki temu przy kolejnych okazjach będziesz takie spotkania bardziej świadomie.

I tak oto zamykamy listę najważniejszych punktów, które warto stosować przygotowując się do każdego rodzaju eventu networkingowego ?

Czy były one Wam już znane?
Na pewno część tak ?
Zachęcamy do zastosowania reszty- sprawdźcie jak to działa i podzielcie się z nami swoją opinią ?

Tekst: Mirela Szychowiak

Jerzy pisze:

2021-09-07 10:08:29

Świetny wpis! Dużo przekazanej wiedzy w przyjazny dla mnie sposób! Czegoś takiego szukałem.

Michał pisze:

2021-09-07 10:09:39

Ciekawe. Zaskoczył mnie punkt 6, nigdy bym na to nie wpadł.

Buduj relacje, a dostaniesz rekomendacje

14 sierpnia 2020

9 cech dobrego networkera

19 czerwca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *