25 marca 2024

Jak zacząć networking? 3 wskazówki dla początkujących

Po wielu latach aktywnego działania w sferze networkingowej wiem jedno – to rozwiązanie biznesowe, które nie traci na swojej skuteczności, pomimo zmian gospodarczych, inflacji i innych zjawisk dotykających przedsiębiorców. Dobrze prowadzony zapewnia możliwość stabilnego rozwoju firmy i pozyskiwanie nowych klientów w sprawdzony sposób. Zatem – jak zacząć networking? Poznaj 3 wskazówki dla początkujących!

1. Przygotuj się do spotkania – zbadaj teren, żeby nie dać się zaskoczyć

Pierwsze spotkanie networkingowe w życiu to zawsze spory stres – nie wiesz do końca, czego się spodziewać, nie wiesz, jak się zachować i kogo poznasz. Właśnie dlatego warto wcześniej przygotować się do pierwszego networkingu.

Zazwyczaj spotkania biznesowe o takim charakterze są organizowane przez większe ugrupowania, stowarzyszenia czy inne instytucje. Sprawdź zatem w sieci stronę internetową takiego podmiotu, przejrzyj ewentualne podzakładki prezentujące zdjęcia i opisy wcześniejszych spotkań. Możesz też zapoznać się z harmonogramem eventu, o ile taki zostanie udostępniony.

To oczywiście nie wszystko. Przygotuj również siebie – zadbaj o odpowiednią prezencję. Nawet, jeśli w zaproszeniu nie zostało wyraźnie zaznaczone, jaki dress code obowiązuje, wybierz bardziej oficjalny, elegancki outfit. Nie zawsze musisz ubierać krawat do koszuli czy buty na wysokim obcasie i garsonkę, ale unikaj też sportowego obuwia czy T-shirtów.

Wcześniej przygotuj sobie również kilka słów na swój temat, jak i działalności, jaką prowadzisz. Unikaj zagłębiania się w szczegóły – lepiej skup się na tym, jak zaprezentować się w interesujący sposób – im bardziej zaintrygujesz pozostałych za pomocą kilku słów, tym większe szanse powodzenia!

2. Korzystaj z okazji i poznawaj – jak zacząć networking na spotkaniu?

Spotkanie networkingowe to, przede wszystkim, okazja do poznania innych przedsiębiorców, którzy nie muszą być związani z Twoją branżą, ale z całą pewnością mogą okazać się cennymi kontaktami w przyszłości. Nie rezygnuj zatem z szansy na poznanie sporej liczby osób w stosunkowo krótkim czasie.

Na swobodne poznawanie pozostałych uczestników organizatorzy pozostawiają zazwyczaj sporo czasu. Podczas pierwszej części, tej oficjalnej, możesz poznać innych w ogólny sposób – ale już wtedy „wyłapuj” te osoby, które najbardziej Cię zainteresowały lub też ich oferta wydaje Ci się atrakcyjna na tyle, by spróbować dowiedzieć się więcej.

Kiedy nadejdzie czas na bliższe poznawanie, spróbuj trochę pokrążyć pomiędzy ludźmi. Unikaj stania w kącie, wybieraj grupki, w których są więcej, niż dwie osoby (w przypadku takich „par” najczęściej są one już zajęte bezpośrednią rozmową pomiędzy sobą) lub też próbuj podchodzić do tych, którzy akurat stoją sami. Nie zabieraj jednak zbyt dużo czasu rozmówcom i unikaj nadmiernego mówienia o sobie, a raczej postaraj się wyczuć, czy możliwe jest nawiązanie nici porozumienia.

3. Po spotkaniu podtrzymaj kontakt

To chyba najważniejsza wskazówka – i to nie tylko dla początkującego w networkingu! W trakcie spotkania możesz poznać kilkanaście, niekiedy nawet kilkadziesiąt osób – jednak to, ile z nich pozostanie w Twojej sieci kontaktów biznesowych, zależy w głównej mierze od Ciebie.

Z osobami, z którymi udało Ci się nawiązać ciekawe rozmowy, powtórz kontakt w możliwie najkrótszym czasie. Nie musi to być od razu rozmowa telefoniczna. Możesz zacząć od wiadomości mailowej, w nawiązaniu do pierwszej, zapoznawczej rozmowy.

A na sam koniec wskazówka ekstra – bądź sobą, bo tylko szczere osoby, które nie udają kogoś innego, mogą liczyć na prawdziwie efektywny networking!

Wady networkingu – jakie są i skąd się biorą?

11 marca 2024

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *